Papryki z Indii
Zdjęcia
Papryka zawsze była popularna. Na początku była przyprawą leczniczą, ale w nowszej historii zyskała popularność kulinarną, głównie ze względu na ostry smak. Pieprz najczęściej pochodzi z Ameryki Południowej i Afryki, ale dziś stał się ważną uprawą eksportową, uprawianą głównie w Chinach i Indiach. Dziś papryka uprawiana jest na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Pieprz ma wiele nazw, w tym papryka czerwona lub zielona, papryka słodka, papryka hawajska, papryka indyjska, papryka afrykańska, paccaki, czerwona piwonia, papryka poduszkowa i papryka chili.
Czarny pieprz, czasami nazywany pieprzem Cajun, to wieloletnia kwitnąca winorośl z rodziny Piperaceae, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, występująca na terenach zalewowych, bagnach, rzekach, kanałach, jaskiniach, stawach i zaroślach. Owoc ma na ogół około 5 mm średnicy, jest czarny, czerwony i ma pojedyncze nasionko, podobnie jak wszystkie inne ostre przyprawy. W całej roślinie liście pokryte są gorzką żywicą, która odstrasza owady. Nasiona zawierają dużą ilość węglowodorów (lub substancji, które się palą), a nasiona zawierają kapsaicynę, związek chemiczny, który nadaje paprykom ciepło. Szacuje się, że jedna papryka zawiera około sześćdziesięciu pięciu do siedemdziesięciu miligramów kapsaicyny. To jeden z powodów, dla których jedzenie Cajun jest tak zdrowym wyborem; Wysoka zawartość kapsaicyny w tych produktach utrzymuje owady z dala od rośliny, czyniąc ją mniej podatną na choroby i szkodniki.
Indyjskie mango to kolejna popularna odmiana pieprzu. Mango słynie zarówno ze swojej wielkości, jak i ciepła. Jako tropikalne drzewo owocowe występuje w Azji Południowo-Wschodniej, a jego miąższ jest spożywany jako doskonała przyprawa lub w postaci surowej, a także w przepisach. W Indiach opracowano również różne odmiany hybrydowe mango; wytwarzają one różne odmiany owoców z rodzimych drzew mango. Mango jest również szeroko uprawiane jako roślina komercyjna w najbardziej wysuniętych na południe częściach Indii, gdzie kwitnie na komercyjnej przyprawie zwanej Maach-Bhaat.