Recenzja edytora kodu Mac Coda
Coda to zastrzeżona i komercyjna aplikacja internetowa dla systemu macOS, stworzona przez firmę Panic. Pierwotnie został wydany 23 kwietnia 2021 roku, a później zdobył nagrodę Apple Design Awards 2021 za „Najlepszy interfejs użytkownika”. Projekt Coda jest bardzo podobny do samego OS X z wieloma podobieństwami, takimi jak paski narzędzi, menu i skróty klawiszowe. Jednak tym, co wyróżnia Codę, jest możliwość konwertowania plików z systemu Windows, co jest szczególnie przydatne dla tych, którzy muszą korzystać z komputera, który nie obsługuje formatu Mac. Jest to przydatne w firmach lub środowiskach zawodowych, w których komputer Mac może być podstawowym komputerem, ale wielu pracowników nadal pracuje na komputerze.
Podobnie jak większość innych popularnych aplikacji, Coda korzysta z edytora kodu zorientowanego obiektowo, co oznacza, że ma własny GUI (Graphical User Interface), który można zobaczyć w prawym górnym rogu podczas uruchamiania aplikacji. Użytkownik może przeciągać i upuszczać obiekty z menu do okna edytora i zmieniać ich właściwości, klikając przycisk Właściwości. Aby edytować plik, wymagane jest kliknięcie klawisza, aby otworzyć odpowiedni plik. Podobnie jak większość edytorów kodu innych firm, Panic ma szeroki zakres funkcji, w tym obsługę szerokiej gamy języków, takich jak C/C++, JavaScript, Objective C i Rust, a także dużą kolekcję wtyczek do wtyczek, w funkcjach i nie tylko. Panic zapewnia również szereg dodatków, które rozszerzają jego podstawową funkcjonalność.
Coda ma kilka wad w porównaniu z bardziej znanymi edytorami kodu, takimi jak pakiet Adobe. Po pierwsze, Coda wymaga edytora kodu Mac, który został zainstalowany na komputerze używanym do edycji plików. Darmowa wersja jest dostępna do pobrania na stronie dewelopera, ale nie jest wbudowana i wymaga zainstalowania przez użytkownika dodatkowych bibliotek. Kolejną wadą jest to, że Coda nie obsługuje wielu monitorów. Panic oferuje również bezpłatną wersję swojej aplikacji internetowej, w której brakuje podstawowych funkcji edycji wersji premium. Jednak zarówno Coda, jak i Panic twierdzą, że te niedociągnięcia są niewielkimi pozytywami dla ich hybrydowego edytora kodu.