Cider — rozwój wieloplatformowych platform aplikacji mobilnych
Cider to platforma aplikacji mobilnych, która umożliwia każdemu tworzenie wieloplatformowych aplikacji mobilnych przy użyciu kombinacji kodu C++ i JavaScript. Studenci z Wydziału Informatyki i Szkoły Inżynierskiej Uniwersytetu Columbia opracowali Cider, warstwę kompatybilności typu open source, która pozwala im uruchamiać dowolną aplikację iOS na urządzeniu z systemem Android. Szóstka studentów odpowiedzialnych za projekt zaprezentowała Cider na iPhonie, który jest w stanie uruchamiać wszystkie rodzaje aplikacji na iOS, a także popularne aplikacje na Androida. Jednym z wyzwań, przed którymi stoją, było opracowanie wieloplatformowej aplikacji mobilnej, która działa zarówno wydajnie, jak i spójnie na urządzeniach z systemem Android. Zespół przezwyciężył ten problem, integrując Cider z aplikacją na Androida o nazwie Android Central, która umożliwia użytkownikom obu urządzeń zainstalowanie wtyczki Cider i przeglądanie jej wizualnego edytora wyświetlania.
Chociaż dla ekosystemów BlackBerry i Androida to dopiero początek, istnieje już wiele wieloplatformowych aplikacji mobilnych dostępnych zarówno w Google Play, jak i sklepach z aplikacjami Apple. Jednak Cider nie jest jeszcze gotowy, aby je uruchomić. Grupa studentów Columbia University opracowała już prototypową aplikację na Androida, korzystając ze stosu oprogramowania open source Cider, a studenci planują wypuścić wczesną wersję swojej aplikacji tego lata. Wykorzystując stos oprogramowania Cider, który zapewnia silnik oparty na modelach do tworzenia aplikacji wieloplatformowych, mają nadzieję zapewnić platformę dla programistów Androida, a także niezależnych programistów aplikacji mobilnych do tworzenia różnych aplikacji z natywnym kodem i korzystania z Cider silnik, aby skompilować go w celu uzyskania optymalnej wydajności.
Architektura zgodności systemu operacyjnego Android firmy Google ułatwia organizacjom takim jak Uniwersytet Columbia dostarczanie aplikacji na iOS tak płynnie, jak to możliwe. Jednak własna aplikacja Apple ios ostatnio trafiła w szkopuł, głównie z powodu problemów z przeglądarką Safari. Chociaż nie ma jeszcze jasnych wskazówek, że firma zrezygnuje z Safari, deweloperzy Cider spekulują, że firma może zdecydować się na zabicie swojego oprogramowania iOS. Po niedawnym przejęciu przez Apple Neograft, dużej firmy zajmującej się chirurgami kosmetycznymi, wydaje się bardziej prawdopodobne, że firma szykuje się do całkowitego wyeliminowania konkurenta. Jeśli Cider będzie w stanie nadal rozwijać najnowocześniejsze wieloplatformowe aplikacje mobilne, które będą na bieżąco aktualizowane dzięki aktualizacjom Apple, może być w stanie przetrwać rywalizację między dwiema potężnymi firmami.