Alice Recenzje — środowisko programistyczne
Alice to interaktywne oprogramowanie do rysowania oparte na blokach, które pozwala tworzyć proste animacje, tworzyć interaktywne historie lub programować złożone gry w 3D. W przeciwieństwie do wielu współczesnych aplikacji komputerowych opartych na łamigłówkach, Alice zachęca do uczenia się poprzez kreatywność. Podstawowe elementy sterujące są proste: kliknij lewym przyciskiem myszy, aby rysować, kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wymazać i klawisz Shift, aby połączyć bloki w większe kształty. Oprócz rysowania możesz również manipulować kolorami i wzorami na ekranie, klikając je. Czasami będziesz musiał podnieść przedmiot, taki jak ołówek, aby go przesunąć. Kiedy podnosisz przedmiot, zostaje on podświetlony na żółto, co pomaga lepiej znaleźć miejsce, w którym się znajduje.
Alice jest skierowana do tych, którzy są zainteresowani wdrożeniem środowiska programowania obiektowego (OOP), ale mogą nie czuć się komfortowo w tworzeniu iluzji wizualnych lub pracy w wirtualnym świecie. Podczas gdy grafika oparta na blokach jest dość uproszczona w porównaniu z tymi, które można znaleźć w niektórych dzisiejszych, bardziej imponujących aplikacjach do gier, główną cechą Alice jest jej zdolność do sprawiania, że czujesz się częścią znacznie większej gry. Bloki są w rzeczywistości ułożone w siatkę, a kiedy podnosisz obiekt w pewnym zakresie innego, zmieniasz pozycję tego obiektu w siatce, co ułatwia manipulowanie.
Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech Alice jest sposób, w jaki stymuluje ona do myślenia i odkrywania sposobu, w jaki zwykłe przedmioty mają strukturę natury. Informatyka jest bardzo zaawansowana, ale wiele dzisiejszych programów wciąż opiera się na bardzo prymitywnych modelach komputerowych. Jeśli jesteś zainteresowany tworzeniem środowiska programowania obiektowego, w którym możesz odkrywać wewnętrzne działanie komputera, Alice jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie. Rozpoczęcie pracy jest stosunkowo łatwe i zapewni wiele godzin rozrywki, ucząc Cię wszystkiego o komputerach i ich algorytmach.