Najważniejsze funkcje programu Adobe Animate CC
Adobe Animate to łatwe w użyciu, niedrogie rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje tworzyć animacje o profesjonalnym wyglądzie, a jednocześnie w bardzo przystępnej cenie, nawet dla użytkownika Mac z ograniczonym budżetem. Adobe Animate to w rzeczywistości rozszerzenie Adobe Flash, oferujące wiele takich samych funkcji, jak jego droższe rodzeństwo. Podczas gdy Adobe Flash Professional został opracowany głównie dla profesjonalnych filmowców i artystów wideo, Adobe Animate jest obecnie używany w szerokiej gamie kreatywnych aplikacji, w tym do tworzenia witryn internetowych, gier opartych na Flashu i aplikacji wymagających złożonej wizualizacji 3D. Kluczową cechą odróżniającą Adobe Animate od konkurencji jest to, że można z niego korzystać zarówno na komputerach Mac, jak i PC, korzystając z dowolnej przeglądarki obsługującej Flash. Dodatkowo jest to tryb dla wielu przeglądarek i platform, zaprojektowany z myślą zarówno o komputerach Apple Macintosh, jak i systemach opartych na systemie Windows.
Pomimo podobieństw do Adobe Flash, różni się on również pod wieloma względami, w szczególności pod względem implementacji i ogólnego zestawu funkcji. Przykładem tego jest funkcja animacji głębokości warstwy, którą program Animate udostępnia domyślnie. W pełni wykorzystuje wbudowaną funkcję animacji Flasha i obejmuje obsługę szerokiej gamy efektów, takich jak nakładanie warstw, przemieszczenie półprzezroczyste lub nieprzezroczyste, gradienty, wycieranie ekranu i integracja systemu cząstek. Już sama ta funkcja uczyniła ją tak popularną, że opracowano wiele innych programów do animacji flash, które wykorzystują unikalne podejście Animate i zawierają je w swoich pakietach. Jedną zauważalną różnicą między tymi programami jest jednak to, że w przeciwieństwie do Adobe Flash Professional animacja głębi warstw jest obsługiwana tylko przez Adobe Photoshop, a nie przez Animate.
Kolejną kluczową funkcją programu Adobe Animate CC są wbudowane narzędzia do edycji wideo, które zawiera jako część zestawu modułów dodatkowych. Jednym z tych narzędzi jest wtyczka Adobe Media Player, która została zaprojektowana do bezproblemowej współpracy z Windows Media Player i Adobe Flash Player. Ta funkcja umożliwia konwersję animacji internetowej do pliku Flash Player za pomocą jednej procedury. Za pomocą programu Adobe Animate CC można również tworzyć animowane przejścia z istniejących plików. Jeśli interesuje Cię animowanie wielu obiektów jednocześnie w różnych przeglądarkach i platformach, warto przyjrzeć się wtyczce Flexslider, która zapewnia podobny interfejs przeciągania i upuszczania do innych wtyczek, zapewniając szybką i powtarzalną animację w locie.