Migawka — zapobieganie problemom z przekrzywioną wersją
W systemach komputerowych migawka to po prostu bieżący stan systemu operacyjnego w dowolnym momencie. Słowo „migawka” zostało ukute ze starej niemieckiej frazy odnoszącej się do błyskawicznej serii zdjęć wykonywanych przez aparat na początku i na końcu II wojny światowej. W związku z tym może odnosić się do rzeczywistej, fizycznej kopii stanu systemu operacyjnego lub do określonej zdolności zapewnianej przez określone systemy operacyjne. Obecnie jednak termin ten jest ogólnie używany do opisania dowolnej metody wykonania migawki systemu operacyjnego w jego bieżącej konfiguracji i zapisania go do późniejszego użycia, niezależnie od tego, czy jest to zapisanie migawki w celu usunięcia problemu w jądrze, czy dostarczenia komunikatu o stanie do użytkownika lub po prostu, aby wyświetlić dziennik postępu aktywności użytkownika w tle podczas uruchamiania komputera. Tego typu migawki są niezwykle przydatne do pokazywania aktywności użytkownika w określonym czasie lub do śledzenia zmian systemu w danym okresie.
Migawki są zwykle zapisywane na dyskach flash, płytach CD lub innych nośnikach używanych do przechowywania danych. W wielu nowoczesnych systemach operacyjnych istnieje wbudowana obsługa przechowywania migawek na dyskach wymiennych lub witrynach zewnętrznych (takich jak serwery z systemem Red Hat Linux) z rozwiązaniem o wysokiej dostępności. Jednak rozwiązania te napotykają na poważne wady w przypadku pojedynczego użytkownika, który wymaga stałego dostępu do własnej kopii systemu operacyjnego. Jeśli komputer użytkownika ulegnie awarii, jedynym sposobem na przywrócenie poprzedniej kopii zapasowej będzie ponowne pobranie i zainstalowanie całego systemu operacyjnego, co jest kłopotliwe dla większości ludzi. Co więcej, systemy o wysokiej dostępności przechowują kopie zapasowe na zdalnych komputerach, które również ulegają awarii, co stanowi kolejny problem.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieje prosty sposób na rozwiązanie problemów spowodowanych przypadkowymi awariami i utraconymi zestawami danych. Narzędzie programowe o nazwie Snapshot Wizard może szybko zlokalizować i przywrócić określoną migawkę za pomocą prostego kreatora kopii zapasowej. Jeśli użytkownik ustawił określoną godzinę rozpoczęcia tworzenia kopii zapasowej, kreator również rozpocznie tworzenie kopii zapasowej w tym czasie. Jeśli użytkownik wybrał tryb kroczącej kopii zapasowej, program uruchomi również migawkę w tym czasie, zamiast czekać przez określony czas na podstawie określonego odchylenia wersji. To sprawia, że Snapshot jest bardzo przydatnym rozwiązaniem dla firm, których maszyny często się zawieszają, oraz dla osób, które lubią regularnie monitorować wykorzystanie swojego systemu.